Het stond in de sterren geschreven, en het is helaas ook uitgekomen: dankzij de halsstarrige weigering van de Vlaamse minister Annick De Ridder en het geklungel van de Vlaamse Regering in het hele wolvendossier, is vannacht de eerste Limburgse wolf van dit seizoen doodgereden op de N74, het snelweggedeelte van de noord-zuidverbinding.
De chauffeur van een bestelwagen zag kort voor middernacht twee wolven de N74 kruisen. Hij reed 120 km/u – wat daar de toegelaten snelheid is – en kon het tweede dier niet meer ontwijken. Vanochtend belde hij Welkom Wolf om de aanrijding te melden.
Hoewel er geen dode wolf was gemeld door andere weggebruikers, verwittigde Welkom Wolf het Agentschap voor Natuur en Bos (ANB) met de suggestie om toch de berm van de N74 te checken op het weggedeelte waar de aanrijding had plaatsgevonden. Boswachters gingen ter plaatse en vonden al snel het kadaver van de aangereden wolf.
Het kadaver lag buiten het zicht van de (meeste) weggebruikers. Later vandaag zal het kadaver worden overgebracht naar het Instituut voor Natuur- en Bosonderzoek (INBO) voor een grondige autopsie.
Over de doodsoorzaak is uiteraard geen twijfel, aangezien de bestuurder zélf de melding heeft gedaan bij Welkom Wolf en heel nauwkeurige info heeft verstrekt voor de zoektocht naar een eventueel kadaver.
Het heeft overigens geen haar gescheeld of vanochtend was nog een tweede wolf geraakt op de N715, dat is het zuidelijke stuk van de noord-zuidverbinding in Helchteren.
Daarmee komt de trieste balans van ongelukken met wolven in Vlaanderen op 20 exemplaren, waarvan 16 met dodelijke afloop voor de wolf. Dat is dan nog gerekend zonder de 9 Limburgse welpen die net over de grens in Nederland of Duitsland van de weg zijn gemaaid.
Van al die aanrijdingen waren er enkele haast niet te voorkomen, maar veruit de meeste ongevallen gebeurden op zeer goed gekende oversteekplaatsen en waren perfect te voorkomen met relatief eenvoudige maatregelen, waarbij de N74/N715 met stip op één staat: inmiddels 8 doodgereden wolven op dat traject, waarvan 5 op het noordelijk gedeelte dat een echte snelweg is.
Welkom Wolf pleit al jaren voor ecorasters langs de N74 omdat langs deze snelweg de aanrijdingen met groot wild zich opstapelen. Ecorasters kunnen het wild – en dus ook de wolven – naar bestaande verkeersluwe bruggen en tunnels leiden zodat het wild ’s nachts veilig kan oversteken, in afwachting van de aanleg van echte ecoducten, wat doorgaans jaren in beslag neemt.
Na een overleg van de laatste kans met het Agentschap Wegen & Verkeer en een taskforce met ambtenaren van diverse Vlaamse administraties zouden die ecorasters er eindelijk ook komen in de zomer van 2024, maar de nieuwe Vlaamse minister voor Mobiliteit en Openbare Werken, Annick De Ridder, besloot de geplande werken te annuleren.
Omdat inmiddels wel heel duidelijk is geworden dat de Vlaamse Regering niet wakker ligt van doodgereden wolven of doodgereden dieren in het algemeen, startte natuurvereniging Landschap vzw een petitie én daarnaast ook een rechtszaak tegen de Vlaamse overheid. Want door wolven systematisch te laten doodrijden, lapt de Vlaamse Regering niet alleen Europese verplichtingen aan haar laars, maar ook haar eigen Vlaamse natuurbehoudswetgeving.
De slotpleidooien voor de rechtbank van eerste aanleg in Brussel staan gepland op 14 december 2026. De uitspraak mag dus pas verwacht worden begin 2027.
